Co je krize?

V průběhu našeho života se každý z nás setká s různými typy krize. Termín krize se používá pro označení těžké, rozhodující chvíle, obtížnou situaci, tíseň nebo zmatek. Krize jako taková, může pro každého z nás znamenat něco jiného. Obecně se dá říci, že krize je jakákoliv tíživá životní situace, s níž si v danou chvíli nevíme rady. Ač si to v danou chvíli nedovedeme připustit, vede každá úspěšně zvládnutá krize k pozitivní změně nás samotných.

Desatero předsudků o krizi si přečtěte zde.

 

Jak se při krizi cítíme?

Když prožíváme krizi, můžeme mít pocit, že na její řešení sami nestačíme, že "Už prostě nemůžeme...", že "Jsme na dně...". Můžeme zažít pocit zoufalství, úzkosti, chaosu, zranitelnosti, vyčerpanosti, strachu, nedostatku bezpečí. Můžeme být unavení, nebo podráždění, aniž bychom si dokázali vysvětlit proč. Prožívání naší krize se může odrazit a dost často se i odrazí, na vztazích, které máme se svými blízkými.

 

Co krizi může vyvolat?

Jakákoliv situace, díky níž zažijeme ve svém životě nějakou změnu – např. svatba, narození dítěte, rozchod, rozvod, autonehoda, nemoc, smrt nebo ztráta blízké osoby, ztráta zaměstnání, hádka v zaměstnání či v rodině, přechod do jiného zaměstnání, přechod na jinou školu, vrstevnické vztahy ve třídě, loupež, napadení, sexuální útok, sebevražda někoho, koho známe, přírodní katastrofy jako jsou povodně, požáry, ale i pocit samoty, bezmoci, nedostatek citových podnětů k naší osobě, nedostatek peněz, nebo když se staneme svědky nějakého neštěstí apod.

 

Pokud se cítíte podobně, či máte pocit, že to, co zde čtete, se vás nějakým způsobem dotýká,

pojďte dál, jste tu správně!

 

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha