ZÁVISLOST

Kamarádi tě přesvědčili, ať to zkusíš, že je to sranda?

Připadal sis jako poslední na světě, co nikdy neexperimentoval, tak si to vyzkoušel?

Máš pocit, že to máš pod kontrolou a že můžeš kdykoliv přestat?

Celej tvůj život byl tak bez „šťávy“ dokud si nezačal chodit ven s touhle partou?

Jsi přesvědčenej, že je to bezvadnej útěk od reality, která je tak hrozná?

Nebo se s něčím podobným potýká tvůj kamarád, či kamarádka a ty už dál nechceš koukat na to, jak se ničí?

 

Co můžu dělat?

Máš-li ty sám, nebo sama problém s návykovou látkou, tento problém si uvědomuješ a chceš s ním něco dělat, pak jsi právě udělal první krok, neboť tu jsi. Boj se závislostí je běh na dlouho trať, ale pokud člověk skutečně chce, vždycky může vyhrát. Sám to ale často nezvládne, obzvlášť nachází-li se už v pokročilém stádiu závislosti. Týká-li se tento problém právě Tebe, zkus najít odvahu a promluvit si o něm s rodiči, sourozenci, s kýmkoliv komu věříš a o kom víš, že by ti rád z bludného kruhu závislosti pomohl. Tento člověk s tebou může najít nejlepší řešení, může tě doprovodit do speciálních zařízení, zabývající se léčbou závislostí, může tě doprovodit k lékaři, nebo do školy, pokud se tento problém řeší i tam. Využít můžeš také telefonické pomoci, jako je Linka bezpečí – 116 111, linka důvěry podle tvého bydliště, nebo jiné specializované linky. Necítíš-li se ani na jednu z nabízených možností, můžeš zkusit třeba přes internet kontaktovat někoho cizího, kdo si závislostí také prošel a vyléčil se, i takoví lidé ti můžou předat cenné rady ze svých vlastních zkušeností a psychicky tě podpořit na tvé cestě za lepším životem bez drogy.

 

Týká-li se tento problém tvého kamaráda, nebo někoho blízkého, nabídni tuto pomoc ty jemu. Ne vždy ji dotyčný přijme. Možná na takovou pomoc ještě není připravený, možná že si ještě sám nezačal uvědomovat tíhu svého problému. I když tě to možná zraní, zkus se tím tolik netrápit. Všechno potřebuje čas a každý člověk ke svému rozhodnutí musí prozrát. Přišli jsme na svět jako svobodné bytosti a také se tak chováme. Než na to tvůj kamarád či kamarádka přijde, můžeš mu předat alespoň důležité kontakty, jako například na Linku bezpečí, linku důvěry, telefonní číslo psychologa v místě vašeho bydliště, telefonní číslo léčebného zařízení v místě vašeho bydliště, nebo například důležité webové stránky s touto tematikou. Všechno, co tě napadne, kam se obrátit, pokud by si svůj postoj rozmyslel a třeba by si zrovna nebyl nablízku.

Jakákoliv závislost na čemkoliv je vždy nezdravá a pro člověka nakonec omezující. Mezi experimentováním a skutečnou závislostí není tak dlouhá cesta, jak by se mohlo zdát.. Chceš vědět víc? Vstup zde.

 

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha