Deprese či úzkost

Cítíš se poslední dobou zvláštně a máš pocit, že tě děsí věci, které sis dříve neuvědomoval/a?

Nebo se ti svěřila kamarádka či kamarád s tím, že má z něčeho strach a nedovede ho ovládnout?

Máš pocit, že všechno co uděláš je trapný a v ostatních to vzbuzuje výsměch?

Zažil si nějakou traumatickou událost a vrací se ti neustále pocity z této události ve snech nebo třeba i ve škole?

Nevíš, kam se máš obrátit a připadáš ti, že už nemáš sílu bojovat?

Když máš vystupovat před třídou, si hrozně nervózní už několik dní předem a máš pocit, že to určitě nezvládneš?

Možná prožíváš nějakou specifickou úzkostnou poruchu... To není ostuda, to se může stát každému z nás!!! Jestli ti to připadá povědomé, vstup dál a dozvíš se víc..

 

Co mám dělat?

Pokud jsou ti takové pocity popsané výše povědomé, určitě by bylo dobré, kdyby sis o nich promluvil/a s někým blízkým. Někdo, komu věříš, tě jistě vyslechne a probere s tebou, co by bylo v takové situaci nejlepší řešení.

Pokud trpíš pocity strachu, úzkosti, děsu musí to pro tebe být velmi vyčerpávající. Všechno, co prožíváš má svoji příčinu a je dobré tu příčinu odhalit, aby bylo snadnější se jí zbavit. Někdo z dospělých tě může doprovodit k lékaři, kde se společně pokusíte přijít na to, co by se všechno mohlo udělat, aby ses cítil/a lépe. Pocity, které prožíváš ty, může prožívat hodně dalších lidí a nikdy není dobré být na to sám, ani není ostuda, si říci o pomoc. Pokud o doprovod  nestojíš a svěřovat se nikomu nechceš, můžeš zkusit vyhledat odbornou pomoc sám/a, ve svém okolí, obrátit se na krizové centrum, na psychologa v místě tvého bydliště nebo zavolat na Linku bezpečí 116 111.

Pokud se chceš dozvědět o depresi a úzkosti něco víc klikni sem.

 

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha