PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY

Odpověz si sám/a pro sebe na tyto otázky:

Nedokážeš se na sebe podívat do zrcadla, protože si připadáš tlustá a zároveň do něj pořád koukáš?

Začala si počítat kalorie na každém jídle, které sníš?

Nechceš chodit po jídle na záchod, ale nedokážeš s tím přestat?

Máš po každém jídle, které sníš obrovský pocit viny?

Zdá se Ti, že v poslední době hůř spíš a nikdo Ti nerozumí?

Připadá Ti, že ostatní lžou, když tvrdí, že si štíhlá nebo normální?

Nebo tyto příznaky pozoruješ u své kamarádky a máš o ní strach?


Možná zápasíš Ty, nebo kamarádka s poruchou příjmů potravy. Tato porucha může postihnout kteroukoliv ženu. Boj s ní je mnohdy na dlouhou trať, ale vyplatí se! Chceš-li s ní zabojovat a vyhrát, čti dál...

 

Co je porucha příjmu potravy?

Porucha příjmů potravy je psychické onemocnění, kterým může trpět každý, bez rozdílu věku, životní úrovně či pohlaví. Větší sklony k těmto poruchám mají dívky, ale ani u chlapců nejsou vyjímkou. Tyto poruchy se nejčastěji objevují v dospívajícím věku, ale výzkumy ukazují, že výjimkou nejsou ani lidé ve věku kolem 40 let. Větší sklon trpět těmito poruchami mají perfekcionisté, toužící po tom, být po všech stránkách dokonalí.

 

Co dělat?

Trpíš-li sama poruchou příjmů potravy, po jídle se nenápadně vytrácíš na záchod, máš výčitky svědomí, po jakémkoliv jídle, či Ti všichni říkají, že si hrozně hubená a Ty sama si stále připadáš silná a myslíš si, že ostatní lžou…

Asi víš sama, že i když si to nechceš připustit, všechno není tak v pořádku jako dřív. Možná si nevzpomínáš, kdy Tvoje problémy začaly, ale jestli jsi tady a čteš tyhle řádky, udělala si už první krok k tomu, začít svoji situaci řešit. A udělat první krok je moc důležité! Ještě jich nejspíš budeš muset udělat spoustu, ale ne nadarmo se říká, že i ta nejdelší cesta začíná prvním krokem.

Zdá-li se ti, že tvůj problém je už neúnosný, že nevíš jak dál, že se stydíš za to, co děláš a řešit to chceš, ale nevíš jak, zkus najít odvahu a udělat toto:

  1. svěř se někomu, ke komu máš důvěru (rodičům, babičce, dědovi, sourozenci, kamarádovi, učiteli)

  2. vyslechne-li Tě a bude Ti chtít pomoc, využij jeho nabídky a popros jej, zda by Tě nedoprovodil k lékaři

  3. nemáš-li nikoho, na koho by ses mohla ve své situaci obrátit, zavolej na Linku bezpečí 116 111 a svěř se tam, nebo navštiv nejbližší krizové centrum (nemusíš se bát, v krizovém centru i na linkách je vše anonymní a diskrétní)

  4. také můžeš najít na internetu holky, které prošly tím problémem, se kterým se právě potýkáš Ty a zvládly ho,  zeptej se jich na to, jak to dokázaly a sdílej s nimi svoje pocity.

Co se děje Tobě, se můžeš stát komukoliv a není to nikdy Tvoje vina! Nebuď na to sama!!!


Kam se obrátit?

Určitě zkus učitele, ke kterému máš důvěru (nemusí to být zrovna třídní). Pokud takový není, svěř se mamce nebo taťkovi, případně dobrému kamarádovi. Pokud se bojíš nebo stydíš, zavolej na Linku bezpečí 116 111 nebo kontaktuj nekteré z odborných pracovišť.

Kde naleznu více informací?

Pokud si chceš o poruchách příjmu potravy přečíst něco více, stačí kliknout sem nebo navštiv stránku www.nicm.cz/poruchy-prijmu-potravy-charakteristika.

 

NAZEV WEBU
Diakonie ČCE Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královehradecky kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezsky kraj Středočeský kraj Praha