Sekce sociální prevence - Diakonie – Západ
Tato sekce Diakonie – Západ nabízí podporu a pomoc ohroženým či znevýhodněným dětem a jejich rodinám.
Cílem projektu je zvýšit povědomí veřejnosti, ale především dětí a mládeže o existenci služeb krizové pomoci vhodnou formou tak, aby v případě potřeby měli odvahu a dostatek kompetencí (informací, schopností a dovedností) tyto služby využít. Zároveň jim i jejich rodinám zajistit zkvalitnění služeb krizové intervence a komplexnost pomoci a podpory spolupracujících odborníků při zvládání krizové situace, ve které se ocitli.
Abychom vytyčeného cíle dosáhli, realizujeme řadu dílčích aktivit – od primární prevence ve školách až po poskytování krizové pomoci dětem a jejich rodinám v prostorách našich zařízení. Velmi dobře si uvědomujeme, že součástí přirozeného prostředí dětí a mladých lidí v rodinách i ve školách jsou jejich průvodci – rodiče a pedagogové. Naší snahou je, aby všichni aktéři rodinného i školního prostředí, ve kterém děti a mladí tráví největší část svého života, spolupracovali a v případě neshody či nepohody dokázali najít bezpečné řešení ať už sami, nebo za podpory odborníků. Naše služby nabízíme také jim.
Mezi aktivity sekce patří:
Projekt HelpYou.cz
Portál HelpYou.cz je místo určené pro všechny, kteří se rozhodli předcházet krizi, i těm, kteří se nyní nacházejí v tíživé životní situaci a chtějí nalézt řešení. Je určený pro děti a mládež, ale také rodiče a pedagogické pracovníky. Jednotlivé cílové skupiny na něm mimo jiné naleznou spoustu odkazů na pomoc v konkrétních situacích, které je trápí, ale také např. kontakty na organizace působící v jejich kraji, které jim v těžkých chvílích mohou nabídnout odbornou pomoc.
Program primární prevence Podívej se kolem
Tento projekt se zaměřuje především na primární prevenci a osvětu. Jeho cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o krizi jako příležitosti k pozitivní změně, zvýšit občanskou připravenost na poskytování vzájemné pomoci a svépomoci v krizových situacích a zlepšit dostupnost odborné krizové pomoci v Plzeňském kraji. Hlavní formou, kterou uvedeného cíle dosahujeme, jsou preventivní aktivity zaměřené na žáky a studenty středních škol a jejich učitele, výchovné poradce a metodiky prevence.
Projekt Kudy kam
Hlavním cílem primárně preventivního projektu je vzdělávání dětí a mladých v oblasti rizika obchodování s lidmi a komerčního sexuálního zneužití, posílení jejich kompetencí k rozhodování v běžných i obtížných životních situací. Program přispívá k výchově dětí k vědomí vlastních práv a povinností a učí je rozpoznávat situace, které mohou být pro ně nebezpečné z hlediska porušování jejich bezpečnosti, práv a svobod.
Projekt Archa - Vylodění
Tento projekt je pilotním projektem podpořeným nadací Sirius, jehož záměrem je navrhnout a v rámci pilotních škol vyzkoušet a ověřit možnosti mezirezortní spolupráce v oblasti péče o ohrožené děti a jejich rodiny. Projekt zapojil trojlístek škola – dítě – rodina, ale také další odborníky z oblasti školství (zájmová oblast), zdravotnictví, sociální práce (pracovníci OSPOD, neziskové organizace apod.). Projekt je realizován v průběhu školních let 2012/13 a 2013/14.
Hlavní cíle projektu:
-
přiblížit anonymní krizovou pomoc dětem do jim známého prostředí, tedy na půdu školy
-
propojit roli lektora primární prevence s rolí krizového interventa
-
rozšířit čas a rozsah působení preventisty ve škole
-
prostřednictvím zvolených aktivit zapojit do realizace primární prevence kromě preventisty/krizového interventa (dále jen P/KI) také žáky samotné, vedení školy, pedagogický sbor a rodiče žáků
-
pozitivně ovlivňovat klima školy společným zapojením výše uvedených subjektů
-
posílit školní poradenské pracoviště zvláště v těch školách, ve kterých není dostupný školní psycholog.
Projekt Rodiče a děti školou povinní
Cílem projektu je podpora dětí se sociálním znevýhodněním v oblasti vzdělávání. Pro každé dítě zapojené do projektu vytvoří speciální pedagog ve spolupráci s učitelem dítěte a rodiči individuální plán mimoškolní přípravy. Do rodiny pak dochází dobrovolník, který dítě v mimoškolní přípravě podporuje a doprovází. Dítě se pak může účastnit také tzv. dětské skupiny, jejímž cílem je podpora celkového rozvoje jeho osobnosti a v důsledku toho i zvyšování jeho kompetencí pro život. Vzdělávací aktivity jsou připraveny též pro rodiče těchto dětí – mají možnost vzájemného sdílení se i dalších podpůrných aktivit v rámci tzv. rodičovských skupin.
V rámci projektu je navázána spolupráce se Západočeskou univerzitou v Plzni. Studenti učitelství Pedagogické fakulty mají nejen možnost zapojit se do projektu jako dobrovolníci, ale mohou se též více seznámit s problematickou sociálního znevýhodnění dětí i se systémem návazných odborných sociálních služeb pro rodiny s dětmi v rámci vzdělávacích seminářů realizovaných v průběhu jejich výuky.